Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Компаніївка

Компаніївка - селище міського типу, центр району. Розташована за 31 км на і південь від обласного центру і найближчої залізничної станції Кіровоград. У Населення - 4600 чоловік. Селищній Раді підпорядковані також села Громадське, Живанівка і Лужок.
Поблизу сучасної Компаніївки археологи дослідили кілька поховань доби бронзи (II тисячоліття до н. е.) і скіфського часу (IV-III ст. до н. е.), розкопали два кочівницькі кургани X-XIII століть.
В середині XVIII ст. на лівому березі Сугоклеї-Комишуватої (притоки Інгулу) поблизу Умансько-Кримського тракту з'явилися перші оселі колишніх козаків-компаніївців (від чого й пішла назва села), а також кріпаків-утікачів з Лівобережної України. Останні майже водночас заснували й слободу Комишувате на правому березі річки. На родючих чорноземах селяни займалися хліборобством (вирощували пшеницю, жито, ячмінь, овес) і тваринництвом. 1771 та 1782 років ці землі разом із селянами стали власністю дворян Бутовського та Титова. По кілька кріпацьких сімей поміщики привезли сюди також із своїх старих помість. У 1859 році тут у 62 дворах проживали близько 300 чоловік.
І після скасування кріпацтва жителі Компаніївки залишалися під гнітом поміщиків. За одержані 3,5 десятини на ревізьку душу треба було протягом 49 років сплачувати по 9 крб. Третина селян, переважно колишніх дворових, залишилася без землі.1885 року з 1387 господарств Компаніївської волості 186 були безземельними, 419 мали до 3 десятин, 279 - до 5, 332 - до 10, 102 - до 15, 43 - до 25. У той же час поміщику Бракеру, який придбав володіння Бутовських і Титових, належало понад 5 тис. десятин. Безземельні селяни і ті, які мали у своїх господарствах менше 5 десятин, змушені були наймитувати або орендувати землю в місцевих поміщиків на кабальних умовах. Орендна плата була непомірно високою - понад 10 крб. на рік за десятину. Середньомісячний заробіток наймита становив не більше 5 крб., а щоб придбати землю, треба було заплатити понад 200 крб. за десятину. На селянські надільні землі накладалися вдвічі більші податки, ніж на поміщицькі. За кожну десятину хлібороб щороку повинен був платити 1 крб. 79 коп.6 Збільшувалася заборгованість селян державі, поміщику, куркулям.
У 1889 році поміщик побудував у Комишуватому паперову фабрику, яка за рік виробляла з соломи 12 тис. пудів обгорткового паперу. Тут працювали до 200 найманих робітників і селян. Підприємство, що приносило великі прибутки, стало справжньою каторгою для трудящих: робочий день тривав майже 14 годин, майстри штрафували їх за найменшу провину.
Різко погіршилося становище селян на початку XX ст. У зв'язку з голодом 1900-1901 рр. вони залишилися без посівного матеріалу і змушені були продавати свої землі куркульству за безцінь. Не мирячись із соціальною песправедливістю, збіднілі жителі Компаніївки часто відмовлялися платити податки, нищили поміщицькі посіви тощо. 1 травня 1904 року під час збирання податків місцевий селянин І. І. Поліщук, показавши старості революційну прокламацію, заявив, що йому ще повинні заплатити цар і поміщики. У червні того ж року бідняки почали випасати худобу на поміщицьких ланах, вимагаючи зниження орендної плати за землю. А коли на місце потрави посівів прибула поліція, 80 селян вчинили їй збройний опір. У той час на території Компаніївської волості активно діяли «летючі загони» Єлисаветградського комітету РСДРП. їхні пропагандисти добиралися
до найглухіших сіл, де поширювали листівки із закликами до боротьби проти поміщиків і самодержавства.
Під час першої російської буржуазно-демократичної революції компаніївські селяни не раз виступали проти експлуататорів, бойкотували розпорядження місцевих властей.У червні 1905 року губернатор направив сюди роту солдатів «для сприяння цивільним властям». У вересні наступного року було заарештовано О. К. Самой- лова і К. Г. Котенка, які розповсюджували нелегальну літературу. Під час обшуку в них знайшли листівки революційного змісту.
Запровадження столипінської аграрної реформи ще більше загострило класові суперечності на селі. Значна частина селян змушена була продавати землю. Вже в 1907 році з 156 господарств Компаніївки 54 були безземельними, в інших залишалося до 3 десятин землі. Протягом 1906-1913 рр. у Компаніївській волості до рук куркулів перейшло близько 2 тис. десятин надільної землі, 444 безземельні жителі виїхали до Середньої Азії.


Сучасна карта - Компаніївка