Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Помічна

Помічна - місто районного підпорядкування, розташоване за 70 км на південний захід від обласного центру. Великий залізничний вузол. Населення - 13 200 чоловік.
Заснування міста пов'язане з інтенсивним будівництвом залізничних шляхів у пореформений період. У 1868 році стала до ладу лінія Ольвіополь-
Єлисаветград, а в 1877 поблизу села Помічної утворено роз'їзд з такою ж назвою, біля якого виросло 9 хат залізничників. 1879 року цей роз'їзд перетворили на проміжну станцію. Відправляли звідси в основному сільськогосподарську продукцію, а завозили для продажу лісоматеріали, залізо, камінь, сіль, дьоготь, свічки тощо. На початку XX ст. пропускна спроможність станції становила всього 800 тис. пудів на рік. Крім постійних робітників, тут працювали жителі навколишніх сіл, зокрема Помічної, Олексіївни й Піщаного Броду. їхній робочий день тривав 12 годин, а заробітки були мізерними. Досить сказати, що за розвантаження вагона вугілля в зимових умовах виплачували 80 копійок.
Незадоволення залізничників тяжким економічним і політичним становищем переросло 1905 року у відкриті виступи проти капіталістів і самодержавства. Цьому сприяла революційна агітація членів Єлисаветградського комітету РСДРП.
У 1911-1912 рр. у зв'язку з будівництвом залізниці Одеса-Бобринська на станції споруджено вокзал, паровозне депо, кілька кам'яних житлових будинків, приміщення для відпочинку поїзних бригад. Продовольчі і промислові товари сюди завозили торговці й лихварі. Медичних закладів не було. Лише в 1913 році в казармі колійного майстра відкрили трикласну школу. Навколо станції швидко розростається поселення, в якому на 1916 рік налічувалось уже 88 дворів і 375 чоловік населення. Помічна входила до складу Піщанобрідської волості Єлисаветградського повіту Херсонської губернії. Під час першої світової імперіалістичної війни під впливом агітації більшовиків і солдатів-інвалідів, які поверталися з фронту, по- мічнянські залізничники виступали за припинення війни. Разом з трудящими Єлисаветграда в січні 1916 року вони підтримали страйк робітників миколаївського заводу «Наваль», збирали кошти для них.
Дізнавшись про перемогу Лютневої буржуазно-демократичної революції та про повалення самодержавства, залізничники і селяни навколишніх сіл влаштовували демонстрації, вимагаючи припинення війни й передачі підприємств і землі народові. Створений на станції місцевий орган влади - громадський комітет не зміг навести «порядку». Для придушення виступів робітників прибула сотня Терської козачої дивізії. Однак залізничники подали допомогу революційному Петроградові, затримавши в серпні 1917 року ешелони корніловських військ. Після цього військовий міністр Тимчасового уряду видав наказ про створення на Помічній і ще на 22 станціях військово-польових судів. За наказом командуючого Румунським фронтом реквізиційний загін перевіряв вантажі для фронту, вилучав більшовицьку літературу, в т. ч. газети: «Правда», «Окопная правда», «Голос пролетария».
У жовтні 1917 року помічнянські залізничники підтримали страйк єлисаветградських робітників. Після одержання звістки про перемогу Жовтневого збройного повстання в Петрограді вони вимагали переходу влади до рук Рад, миру, запровадження робітничого контролю над виробництвом, конфіскації поміщицьких земель.
Наприкінці січня 1918 року за допомогою Єлисаветградського військово-революційного комітету створено Помічнянський ревком, до якого увійшли А. А. Адаменко, П. Д. Фруль та А. К. Цольг. У березні, коли станцію захопили австро-німецькі окупанти, ревком пішов у підпілля. В червні він організував страйк залізничників. Крім того, робітники допомогли Рівнянському, Мошоринському та Новоукраїн- ському повстанським загонам перевозити необхідні вантажі, всіляко затримували пересування військ окупантів та постачання їх. Тільки на початку червня 1918 року на залізниці в районі Помічної патріоти вчинили кілька аварій ворожих військових ешелонів, було знищено десятки вагонів з солдатами і технікою. Чимало збройних сутичок повстанців з австро-німецькими окупантами відбулося між Помічною та Піщаним Бродом. Проти окупаційних військ у районі станції вели запеклі бої партизани Першого комуністичного загону, очолюваного Т. М. Гуляницьким, та бронепоїзд, яким командував колишній матрос Чорноморського флоту комуніст А. В. Полупанов.



Сучасна карта - Помічна