ОМЕЛЬНИК - село, центр сільської Ради, розташоване на лівому березі річки Омельничка, за 10 км від залізничної станції Павлиш. На
селення - 1062 чоловіка. Сільраді підпорядковані населені пункти Байдако- ве, Кущове.
В Омельнику міститься центральна садиба колгоспу ім. XX з'їзду КПРС, за яким закріплено 5516 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 4182 га орної землі. У господарстві вирощують пшеницю, кукурудзу, цукрові буряки, соняшник, овочі та інші культури. Розвинуте також м'ясо-молочне тваринництво. Допоміжні підприємства - млин, олійня, виноробний цех. За успіхи в праці 115 трудівників відзначені урядовими нагородами.
Є восьмирічна школа, де 16 вчителів навчають 104 дітей, будинок культури, бібліотека з фондом 8911 книг, краєзнавчий музей, фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, дитячий садок, побутовий комбінат, магазини. У партійній організації - 43 комуністи, у комсомольській - 88 членів ВЛКСМ.
Село засноване в кінці XVIII століття.
Радянську владу в Омельнику встановлено в лютому 1918 року.
Під час війни з білофіннами уславився уродженець Байдакового А. С. Пасічник. Близько 100 бойових вильотів здійснив відважний льотчик. 10 березня 1940 року його літак було підбито. Вороги вирізали зірку на тілі пілота, облили бензином, підпалили і напівживого кинули в озеро. А. С. Пасічнику посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. 490 жителів села брали участь у Великій Вітчизняній війні, 256 з них загинули, 163 удостоєні урядових нагород. Смертю хоробрих загинув під час оборони Севастополя уродженець Байдакового О. В. Калюжний. Будучи тяжкопораненим, він писав: «Батьківщино моя! Земле руська! Я, син
Ленінського комсомолу, його вихованець, бився так, як підказувало мені серце. Винищував гадів, поки в грудях моїх билося серце. Я помираю, але знаю, що ми переможемо». Визволяючи Омельник від німецько-фашистських загарбників, загинули 218 воїнів різних національностей. На їх честь в селі споруджено пам'ятник, а полеглим воїнам-односельцям - обеліск Слави.
В селі народилася російська радянська письменниця О. В. Дякова-Толкачова.
Біля Омельника виявлено поселення та досліджено два кургани доби бронзи (II тисячоліття до н. е.). В 1968 році поблизу села розкопаний скіфський курган другої половини V ст. до н. е., в якому знайдені рідкісні золоті прикраси (орнаментовані пластини) дерев'яної посудини та унікальні бронзові речі.
Дивиться також інші населені пункти району: