Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Лозувате

ЛОЗУВАТЕ - село, центр сільської Ради, розташоване на річці Нетеці (притока Південного Бугу), за 18 км на південний захід від районного центру і за 12 км від станції Голованівськ. Населення - 1836 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Дельфінове, Змійове.
У Лозуватому міститься центральна садиба колгоспу ім. Фрунзе, за яким закріплено 5596 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 5339 га орної землі. Господарство спеціалізується на хліборобстві. Провідними зерновими культурами є пшениця й кукурудза, технічними - соняшник і цукрові буряки. Добре розвинуте тваринництво. З допоміжних підприємств діють олійня і млин. У 1969 році колгосп ім. Фрунзе першим в районі завоював звання господарства високої культури землеробства. Трактористка О. І. Митрофанова двічі була учасницею ВДНГ, ланкова Є. А. Марченко - делегат Третього Всесоюзного з'їзду колгоспників, ланкова М. А. Ямкова - делегат XXIV з'їзду КПРС. За успіхи в розвитку сільського господарства 28 чоловік відзначені урядовими нагородами, серед них орденом Леніна
голова колгоспу І. М. Болгаренко, ланкова М. А. Ямкова, бригадир рільничої бригади Д. С. Сулима. Шість трудівників удостоєні ордена Трудового Червоного Прапора. Партійна організація колгоспу налічує 76 комуністів, комсомольців у селі - 196.
Є середня школа, в якій 30 вчителів навчають 272 дітей. Є будинок культури на 500 місць, 2 бібліотеки з фондом 16,6 тис. книг, історико-краєзнавчий музей, аптека, дитячий комбінат. Працюють відділення зв'язку, побутові майстерні, стадіон. У Лозуватому - 78 комуністів і 108 комсомольців.
Село засноване в середині XVIII ст. переселенцями із Західної України і Молдавії.
Радянську владу у Лозуватому встановлено в лютому 1918 року.
У Великій Вітчизняній війні брали участь 630 жителів, 286 з них загинули, 224 - нагороджені орденами і медалями. Уродженець села сержант комсомолець А. С. Маніта у боях за Берлін повторив подвиг О. Матросова, за що посмертно удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Його іменем названі середня школа та історико-краєзнавчий музей. Під час тимчасової окупації в селі діяла підпільна патріотична група, створена наприкінці 1942 року. Підпільники А. А. Чумаченко, Ю. С. Корчак, П. А. Колос, І. С. Лупан, К. П. Марченко, Я. Сікор- ський підтримували зв'язок з партизанами. В листопаді 1943 року вони були заарештовані і страчені гестапівцями у Голованівську. У Дельфіновому захоронені останки комапдира батальйону 233-ї Кременчуцько-Знам'янської стрілецької дивізії, яка визволяла Лозувате і навколишні населені пункти від німецько-фашистських військ, москвича майора Л. Я. Змієва. На могилі встановлено пам'ятник.
У Лозуватому споруджено обеліск Слави воїнам-односельцям, які загинули під час Великої Вітчизняної війни, і пам'ятник воїнам-визволителям села.
Уродженцем села є М. Р. Ковбасюк - кандидат економічних наук.

Сучасна карта - Лозувате