Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Жовтневе

ЖОВТНЕВЕ (до 1946 року - Крамарове) - село, центр сільської Ради, розташоване на лівому березі річки Великої Висі, за 35 км на захід від районного центру і залізничної станції Новомиргород. Населення - 491 чоловік. Сільраді підпорядковані села Караказелівка, Моргунівка.
У Жовтневому розміщена центральна садиба колгоспу ім. Литвинова, за яким закріплено 2429 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 2057 га орної землі. Це багатогалузеве господарство з добре розвинутим тваринництвом м'ясо- молочного напряму і хліборобством. 39 колгоспників відзначені урядовими нагородами.
Тут є восьмирічна школа, де 17 вчителів навчають 113 дітей, будинок культури на 500 місць, бібліотека з фондом 12,2 тис. книг, медичний пункт, аптека, дитячі ясла на 50 місць, 2 магазини, поштове відділення, ощадна каса.
У Жовтневому - 20 комуністів і 31 комсомолець.
Засноване село в кінці XVIII ст. селянами-втікачами з Волині й переселенцями з Балкан.
Радянську владу у Крамаровому встановлено в лютому 1918 року.
1926 року в селі виник ТСОЗ. Восени 1929 року на базі трьох ТСОЗів організовано колгосп. 1940 року господарство брало участь у ВСГВ.
132 жителі села боролися проти фашистів на фронтах Великої Вітчизняної війни, 62 з них загинули, 70 нагороджені орденами і медалями. Протягом 1942-1943 рр. у Крамаровому активно діяла комсомольсько-молодіжна група у складі 20 підпільників, її очолювали комсомольці О. Нех і В. Коваль. Патріоти саботували розпорядження окупантів, виводили з ладу машини, спалили тік з необмолоченим хлібом, вбили фашистського прислужника, випускали листівки. За одну з них, яка містила заклик до населення не піддаватись брехливій німецькій пропаганді, не коритися окупантам, фашисти оштрафували село. О. Нех була заарештована і відправлена в концтабір, де й загинула. В. Коваль перейшов лінію фронту і воював у лавах Червоної Армії, поліг на фронті під Яссами. У березні 1943 року через село пройшли партизани з'єднання М. І. Наумова. Селяни допомогли народним месникам одягом, взуттям, харчами, а від них одержали радянські газети і брошури.

Сучасна карта - Жовтневе