Пантазіївка

Пантазіївка (1957 року з нею злилося с. Успенівка) - село, центр сільської Ради, розташоване за 30 км на південний схід від районного центру і за 5 км від залізничної станції Пантаївка. Населення - 866 чоловік. Сільській Раді підпорядковані також населені пункти Веселка, селище радгоспу «Плодоовочевий», Троянка, Шевченкове.
В середині XVIII ст. у верхів'ях річки Скелеватки виник невеликий хутір Скелеватий, у якому налічувалося 4-5 хат. У 70-х роках XVIII ст. власник хутора секунд-майор Пантазій переселив сюди селян з Чернігівської та Полтавської губерній і перейменував його на Пантазіївку. В 1797-1800 рр. земельні володіння поміщика становили 3744 десятини. На той час Пантазіївка була вже селом, де проживало 669 мешканців. 1823 року вся земля поміщика Пантазія була розділена між його спадкоємцями. Напередодні реформи в селі налічувалося 70 господарств і 506 жителів. Успенівка заснована в 20-х роках XIX ст. кріпаками з Орловської губернії, яких переселив сюди поміщик. На початку 60-х років минулого століття тут було 34 господарства і 208 жителів.
Внаслідок реформи 1861 року в Пантазіївці з 208 колишніх кріпаків чоловічої статі лише 159 одержали земельні наділи - по 2 десятини 2194 сажні на ревізьку душу. За них треба було сплатити поміщикові 20 745 крб. Не маючи змоги платити викуп, 16 чоловік відмовилися від наділів. Разом з садибами селянам дісталося всього 463 десятини, в той час як у поміщика Пєстова залишилося 1320 десятин найкращої землі.
З розвитком капіталістичних відносин поглиблювався процес класового розшарування на селі, становище трудящого селянства погіршувалося. За переписом 1886 року в Пантазіївці та Успенівці налічувалося 166 господарств і 890 жителів. За даними 1894 року з 1824 десятин землі, що належали Пантазіївці, 1291 десятиною володів поміщик і лише 497 десятин розподілялися між 101 селянським господарством. 36 десятин мала церква. В Успенівці 1290 десятин становили поміщицькі землі, а на 43 селянських господарства припадало 190 десятин. 24 родини зовсім не мали землі. У більшості селянських господарств Пантазіївки не було тягла і сільськогосподарських знарядь: на все село налічувалося 38 робочих коней, понад 100 волів, 63 дерев'яні плуги, 54 сохи, 106 борін і 3 кінні молотарки. Лише 11 господарств мали змогу обробляти землю своїм плугом, 70 вдавалися до супряги і 39 на час оранки наймали плуги. Сільська біднота йшла до поміщиків і куркулів у найми.
Тяжке економічне становище, безправ'я штовхали селян на боротьбу проти експлуататорів. Восени 1905 року вони розібрали поміщицьке майно, погрожуючи розгромити маєток. Поміщик утік до Харкова. У Пантазіївку було надіслано сотню козаків, які придушили виступ. 18 його учасників на сільському сході жорстоко побили шомполами і кинули до єлисаветградської в'язниці.
Столипінська аграрна реформа призвела до ще глибшого розшарування селян. У 1908 році 121 господарство мало 463 десятини землі. Але розподілялася вона нерівномірно. За рахунок бідняків міцніли куркульські господарства. Протягом 1907-1909 рр. з Пантазіївської общини виділилося 34 заможні господарства. Розорені селяни змушені були переселятися до інших районів країни. Так, у 1909 році з Пантазіївки до Акмолінської губернії виїхало 3 сім'ї у складі 28 чоловік.
Відсутність медичної допомоги в селі, погані умови життя спричиняли високу смертність серед населення. Наприклад, у 1897 році на кожних 100 народжених 40 вмирало. 1878 року тут почала працювати школа грамоти. 1896/97 навчального року заняття в ній почалися лише 5 жовтня і тривали до 29 квітня. До школи ходило 50 хлопчиків і 10 дівчаток, але тільки одна дівчинка закінчила навчання.
Важким тягарем на плечі трудящого селянства лягла перша світова війна. З Пантазіївки і Успенівки на фронт мобілізували 153 чоловіки. У багатьох господарствах залишилися лише жінки. На початок 1916 року в обох селах у 55 дворах не було робочої худоби, 15 - не мали посівів. На зубожінні бідняків наживалися куркулі - 23 господарства мали від 4 до 10 голів робочої худоби і від 15 до 40 десятин землі. Майже 800 десятинами володів поміщик.
Після Лютневої буржуазно-демократичної революції до села повернулися фронтовики, які за допомогою більшовиків з Нової Праги розгорнули

Сучасна карта - Пантазіївка