ПЕРВОЗВАНІВКА - село, центр сільської Ради, розташоване на правому березі річки Інгулу, за 5 км на південь від Кіровограда і за 10 км від залізничної станції Кіровоград. Населення - 1276 чоловік. Сільраді підпорядковані села Коноплянка, Неопалимівка, Попівка.
У Первозванівці міститься центральна садиба колгоспу ім. Шевченка, за яким закріплено 3657 га сільськогосподарських угідь, з них 3145 га орних і 111 га поливних земель. Господарство спеціалізується на виробництві молока, вирощуванні овочів і фруктів. За виробничі успіхи 29 трудівників відзначені урядовими нагородами. Ордена Леніна удостоєні пташниця Ф. Г. Грицю к, голова колгоспу І. Т. Марченко, доярка Г. П. Чернявська. Завідуючій сортосадом А. Г. Ігнатьєвій присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Вона була делегатом XXIV з'їзду КП України, обрана членом обкому партії.
Працюють восьмирічна школа, в якій 23 вчителі навчають 224 дітей, будинок культури на 400 місць, 2 бібліотеки з фондом 13 тис. книг, фельдшерсько-акушерський пункт, пошта, 3 магазини. Приклад у праці показують 48 комуністів і 23 комсомольці.
У 1970 році розпочато будівництво Нової Первозванівки на 600 дворів з усіма комунальними послугами. Там же споруджується тваринницький комплекс на 800 голів великої рогатої худоби.
Засноване село в середині XIX століття.
В січні 1918 року тут встановлено Радянську владу.
В 1926 році організовано ТСОЗ «Червона праця», у 1929 - артіль ім. Шевченка.
У Великій Вітчизняній війні брали участь 345 жителів села, 198 з них нагороджені орденами і медалями. В роки німецько-фашистської окупації в катакомбах поблизу Первозванівки від рук гітлерівських катів загинули 32 місцеві жителі. В центрі села височить обеліск Слави з викарбуваними іменами 149 земляків, які віддали життя за Батьківщину. Воїнам-визволителям Первозванівки встановлено пам'ятник.
Дивиться також інші населені пункти району: