Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Звенигородка

ЗВЕНИГОРОДКА - село, центр сільської Ради, розташоване на річці Інгульці, за 7 км на південь від районного центру. Населення - 1021 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Головківське, Марто-Іванівка.
У Звенигородці міститься бригада колгоспу «Шлях до комунізму», центральна садиба якого - в с. Марто-Іванівці. За колгоспом закріплено 5241 га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 4612 га орної землі. Спеціалізується господарство на м'я- со-молочному і зерновому виробництві. Є пасіка. За трудові досягнення 27 колгоспників нагороджені орденами і медалями.
Працюють восьмирічна школа, де 20 вчителів навчають 200 дітей, клуб, дві бібліотеки з книжковим фондом понад 10 тис. примірників, медичний пункт, дитячий садок, відділення зв'язку, 2 магазини. У партійних організаціях села 27 комуністів, комсомольських - 80 членів ВЛКСМ.
Село виникло в другій половині XVIII століття.
У січні 1918 року в Звенигородці встановлено Радянську владу. 1918 року багато місцевих жителів влилися до загону В. Петренка. 25 березня 1918 року загін, який мав бронепоїзд, оточив і знищив біля Звенигородки військову частину австро-німецьких окупантів. У 1921 і 1936 роках до Звенигородки приїздив голова ВУЦВКу Г. І. Петровський. Влітку 1925 року Н. К. Крупська на прохання членів комнезаму надіслала для сільської бібліотеки 154 примірники книг.
У Великій Вітчизняній війні брали участь 219 жителів села, 203 - нагороджені орденами й медалями, 73 воїни віддали життя за свободу Батьківщини. З жовтня 1941 року по грудень 1943 року в селі діяла підпільна група з 6 чоловік. Підпільник І. Ф. Петриченко біля с. Марто-Іванівки перерізав кабель ліній зв'язку, за що був розстріляний фашистами в жовтні 1943 року.
На братській могилі встановлено пам'ятник 56 радянським воїнам, що загинули під час визволення села від гітлерівських загарбників. Уродженець с. Марто-Іванівки начальник прикордонної застави в Середній Азії Г. І. Самохвалов у квітні 1933 року героїчно загинув у тяжкому бою з басмачами. Заставі присвоєно його ім'я.

Сучасна карта - Звенигородка