Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Мощене

МОЩЕНЕ - село, центр сільської Ради, розташоване за 13 км на схід від районного центру і за 4 км від залізничної станції Хащувате. Населення -1316 чоловік. Сільраді підпорядкований населений пункт Тополі.
За колгоспом ім. Крупської, центральна садиба якого міститься у Мощеному, закріплено 3938 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. - 3252 га орної землі, 42 га саду. Розвинуте хліборобство (серед зернових культур переважає пшениця), тваринництво, птахівництво, бджільництво. Артіль була
учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки у 1954-1957 рр. і нагороджена медалями. 125 передовиків виробництва
відзначені урядовими нагородами, серед них ордена Леніна удостоєні колгоспники Л. Й. Радзієвський, П. Д. Продай, М. М. Зимовський (помер у 1970 році), ордена Жовтневої Революції - тракторист Ф. Я. Трохимчук.
Працюють восьмирічна школа, де 14 вчителів навчають 170 дітей, будинок культури на 450 місць, дві бібліотеки відмінної роботи з фондом 20 тис. книг, медичний пункт, пологовий будинок, дитячі ясла на 45 місць. Діють відділення зв'язку, ощадна каса, 4 магазини, побутові майстерні. У селі - 77 комуністів і 73 комсомольці.
Мощене виникло в середині XVIII століття.
В кінці лютого 1918 року тут створено ревком.
1922 року виникло кооперативне об'єднання «Зірка». У 1939 році досягнення місцевого колгоспу, як передового господарства Одеської області, демонструвалися в окремому павільйоні на Всесоюзній сільськогосподарській виставці. 1935 року колгоспниця Д. М. Федченко відзначена орденом Леніна за вирощення високого врожаю цукрових буряків - по 380 цнт з гектара. Д. М. Федченко була делегатом Надзвичайного VIII з'їзду Рад, Другого Всесоюзного з'їзду колгоспників-ударників, обиралася депутатом Верховної Ради СРСР (1937 р.), працювала в комісії для вироблення Примірного Статуту колгоспу.
Понад 300 жителів воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, понад 200 відзначені бойовими нагородами. Споруджено пам'ятник воїнам, які полягли під час визволення села від німецько-фашистських окупантів, та 177 загиблим односельцям.
Уродженцями Мощеного є генерал-майор І. С. Туловський, колишній начальник кафедри тактики артилерії Військової академії ім. М. В. Фрунзе, кавалер ордена Леніна і трьох орденів Червоного Прапора; генерал-майор І. І. Радзієвський.

Сучасна карта - Мощене