Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Попельнасте

ПОПЕЛЬНАСТЕ - село, центр сільської Ради, розташоване у верхів'ї річки Омельника, за 60 км на схід від районного центру. Населення - 2370 чоловік.
У селі містяться центральні садиби колгоспів ім. Шевченка, ім. Щорса та ім. Чапаєва, за якими закріплено 7318 га сільськогосподарських угідь, у т. ч.- 6145 га орних земель. Господарства спеціалізуються на м'ясо-молочному і зерновому виробництві. Розвинуте вівчарство. 27 колгоспних передовиків відзначені урядовими нагородами.
Працюють середня, восьмирічна і початкова інколи, де 30 вчителів навчають 326 дітей, 4 клуби, 5 бібліотек, дільнична лікарня на 25 ліжок, аптека, 6 дитячих ясел, 12 магазинів, майстерня побутового обслуговування, пошта, дільнична ветлікарня.
3 партійні організації налічують 116 комуністів, 5 комсомольських - 130 членів ВЛКСМ.
У письмових джерелах село згадується вперше 1765 року. Заснували його переселенці з Київщини та Полтавщини.
На території села, у балці Княжих Байраках, 6 травня 1648 року відбувся бій між відступаючими польсько-шляхетськими військами і селянсько-козацьким військом Б. Хмельницького. Польсько-шляхетське військо було повністю розгромлене.
Революційну пропаганду серед селян Попельнастого у 80-х роках XIX ст. провадив народник М. Ланганс. Влітку 1874 року він створив тут бондарну майстерню, в якій працювали майстер селянин І. Ламін і учні Л. Дическуло і М. Маковієв. У жовтні вони були заарештовані: під час обшуку знайдено нелегальну літературу. 30 листопада 1906 року під керівництвом О. Я. Немо жителі Попельнастого розгромили садибу поміщика в сусідньому с. Байдаківці Верхньодніпровського повіту. У збройній сутичці з карателями загинули селяни Ф. Олійник, Г. Нагаєць, Ф. Чухан, І. Бабенко, П. Терещенко, В. Грущенко, О. Бугина, 7 чоловік поранено. Селянський виступ був жорстоко придушений, десятки учасників повстання заарештовано.
У Попельнастому встановлено Радянську владу на початку березня 1918 року. 1920 року створено партійну організацію.
У Великій Вітчизняній війні брали участь 1300 жителів села, 1250 з них нагороджені орденами й медалями, 340 загинули. Уродженцю Попельнастого І. Д. Очеретьку присвоєно звання Героя Радянського Союзу. На могилі загиблих воїнів-визволителів встановлено пам'ятник.

Сучасна карта - Попельнасте