Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Історія Кіровограда, Історія Кіровоградської області

Історія Кіровоградської області за часів СРСР це в першу чергу історія її найбільших міст. До таких відносяться Кіровоград, Олександрія, Світловодськ, Знам’янка, та ще декілька. І треба зазначити, що незважаючи на територіальну близькість, а також спільну історію, є дещо різне між цими містами, адже у кожного з них, своя, унікальна історія.

До прикладу, чи знали ви, що незважаючи на окупацію Олександрія не була знищена, чи суттєво зруйнована під час Другої світової війни. Звичайно, що втрати серед жителів були, але житлові будинки та інші будівлі майже не постраждали. З одного боку, завдяки цьому місто змогло зберегти свою історичну автентичність, а з іншого, у той час як більшість країни тільки оклигувалась від війни, тут майже не витрачали час на відбудову. Дякуючи такому щасливому збігу обставин, місто майже відразу взялося за розвиток всього того, що же було.

Можливо саме тому станом на 25 років опісля Великої Вітчизняної тут було побудовано близько 20 великих підприємств, що як на місто з населенням  приблизно в 40-60 тис. людей (дані за післявоєнний період) досить високий показник.

Проте найбільш високими темпами все-таки розвивався Кіровоград, який під час війни можна сказати прийняв головний удар на себе. І незважаючи на історичну специфіку регіону, де завжди значна частина жителів займалася сільським господарством, основна ставка влади була зроблена на легку та машинобудівну промисловість.  Зокрема почали працювати заводи «Червона зірка», «Гідросила», «Радій», і багато інших.

Особливою «перлиною» серед усіх підприємств вважався «Друкмаш», який був найбільшим в усьому СРСР виробником електричних друкарських машинок. Проте в наш час згадкою про нього залишається всього декілька десятків, максимум сотня стареньких машинок «Ятрань».

Паралельно з промисловістю розвивалася і культурна та інтелектуальна складова життя міста. Було відкрито декілька нових училищ, відреставровані музеї, театри, і т.д. Хоча, вся ця «промисловізація», та бажання покращити все те що вже є, пройшла не так вже й гладко. Декілька будівель, які мали дійсно високу архітектурну важливість, були або ж знищені, або ж втратили свій унікальний зовнішні/внутрішній вигляд. А разом з ними кудись поділася і частинка душі міста, яке за період СРСР змінилося, хто би що не казав.

Ну і якщо казати про те, чи був Кіровоград хорошим місцем для проживання у той час коли Кіровоградська область за часів СРСР, то відповідь буде позитивною, оскільки за декілька десятиліть того періоду кількість населення тут подвоїлася.

Досить цікава історія трапилася з назвою міста Світловодськ, яке ще до 1969 року носило назву - КремГЕС (через побудовану тут Кременчуцьку ГЕС). 1961 року, коли було утворене це місто місцева влада вирішила назвати його «Хрущов» на честь тодішнього першого керівника СРСР. Проте сам Хрущов раніше видав указ про заборону назви міст прізвищами живих високопосадовців, за що ініціативним керівникам Хрущова (міста) влетіло від Микити Сергійовича.

В цілому ж Кіровоградська область за часів Радянського Союзу розвивалася майже в повній відповідності до свого географічного положення. Кількість великих промислових підприємств була нижчою ніж в сусідніх східних областях, але дещо вищою ніж у сусідів з західного боку. В певній мірі розвивалося сільське господарство, адже для цього в області були і є всі необхідні ресурси – родюча земля, прийнятний клімат та працьовиті люди.

Найбільш відомими вихідцями Кіровоградщини за часів СРСР стали Євген Марчук та Лідія Забіляста. Крім того саме в Кіровоградському музичному училищі колись здобував освіту Ігор Крутой, відомий російський композитор.

Загалом же, хочеться сказати, що під час радянської влади Кіровоградська область вдало балансувала, що дозволило їй не стратити свою історичну складову, досягти певних результатів в економічному житті, та довести, що вона знаходиться в серці України зовсім не дарма!